Det var visst någon gammal mossig lagbok som började ungefär så på 1200-talet, men det gäller inte idag när det är så synd om brottslingarna, den som inte får sin ”diagnos” blir kränkt, många inte vet vilket kön de tillhör, judar hotas, skolan får släppa undervisningen och hålla på med uppfostran, föräldrarna hotar lärarna och eleverna knarkar och slår och skjuter lärarna, Pippi Långstrump anses rasistisk och allt polisen gör är fel, fel, fel.
A – Bok- och biblioteksväsen
När jag växte upp var biblioteket något man gick till med vördnad och i avsikt att söka kunskaper. Idag är biblioteken en plats dit ouppfostrade ungdomar går för att slåss, stjäla och hota bibliotekarierna. Narkotikahandeln ökar på biblioteken.
B – Allmänt och blandat
Ekologiskt odlad mat är sååå fint numera, men det finns inga bevis för att den skulle vara näringsfysiologiskt bättre än standardmat. Och “processad mat” är numera ajabaja, och till högprocessad mat räknas bröd. Så låt bli att äta bröd, eller låt bli att lyssna på dumheter i media.
C – Religion
Korrekta kunskaper om religion står inte särskilt högt i kurs idag. Istället har man religionerna som slagträ, bränner kyrkor och stjäl inventarierna. Diverse våldsamma religioner har fått sina egna skolor där ”lärarna” uppfostrar eleverna till våld.
D – Filosofi och psykologi
Det är så synd om småbrottslingar. Inte kan man väl straffa ungdomsgängen som stjäl mobiltelefoner, hoppar på offrens ansikten, spränger portar och snattar i butiker?
E – Uppfostran och undervisning
När jag växte upp hade skolan resurser till det mesta, lärarna var respekterade och lärde ut riktiga, hårda kunskaper.
När jag växte upp var skolk inga fantastiska problem. Nu är det. Var tjugonde elev i Stockholms grundskolor var borta mer än 20 procent av skoltiden. Det handlar om 3.556 elever som blivit tusen fler på bara ett år. Många som går ut nionde klass kan varken läsa eller skriva, och andelen ökar.
Det är straffbart att inte gå i skolan, men ingen bestraffas. Skolverket fuskar med PISA-resultaten för att skolan ska verka bättre än den egentligen är.
När jag växte upp var det ingen som brände skolor och bilar. Idag brinner det en gång i veckan. Antalet anmälningar om våld mot lärare har fördubblats från 450 till 900 bara på ett år.
Skolan ska undervisa om IT och programmering. De flesta tror att det handlar om att leka med mobiltelefonen. När jag gick i skolan, på stenåldern, fick man bygga sin egen hemdator och lära sig själv programmera. Idag kan ingen av dem som viftar med mobiltelefoner, förklara hur den fungerar.
Skolorna klarar inte av att bygga fungerande trådlösa nät och drifta servrar. De sämst IT-utbildade är lärarna.
F – Språkvetenskap
När jag växte upp var svenska språket viktigt för reportrar i radio och TV. Om någon stakade sig, föranledde det klagomål från allmänheten. Idag kan reportrarna inte hantera grammatik, ordföljd eller idiom och har inte längre svensk språkmelodi. Det vanligaste ordet är ”eeeh” och allt fler inleder varje mening med ”nejmen”.
Jag minns inte att Lennart Hyland, Kjell Stensson, eller andra populära radiopratare svor i radio, men idag svärs det friskt i både reportage och musik. Vissa sportfånar svär långa haranger när de blir intervjuade. Ingen bryr sig om att redigera bort eländet.
Svensken i gemen kan inte stava längre.
G – Litteraturvetenskap
H – Skönlitteratur
Som tur är verkar ändå Sagan om Ringen klara sig igenom fördumningen och läses av många.
I – Konst, musik, teater, film, fotografi
När jag växte upp höll radio och TV på med folkbildning. Idag håller de på med hjärndött fjant och sportsändningar. Haha. Fnitter, fnitter.
J – Arkeologi
K – Historia
När jag växte upp var det ingen som betvivlade nazismens brott mot judarna. Idag, när de flesta överlevare från koncentrationslägren är döda och inte längre kan vittna, frodas antisemitismen, nazismen och förintelseförnekelsen. Det är inte ens olagligt.
L – Biografi med genealogi
M – Etnografi, socialantropologi och etnologi
När jag växte upp klottrades det också. Någon skar nog in sina initialer i ett staket, ritade med kulspetspenna eller liknande. Idag klottersanerar Stockholm Stad för 120 miljoner årligen. Gängen använder klotter som revirmarkering. Pendeltågen ser ut som klotterplank. Ingen bestraffas eller får betala för vandalismen, så det bara fortsätter.
N – Geografi och lokalhistoria
När jag växte upp i Södertälje, på stenåldern, låste man inte dörren på natten. Vem skulle våga leva så idag? Hus brinner och portar bombas.
O – Samhälls- och rättsvetenskap
När jag växte upp skulle ingen ens kunna komma på tanken att kasta sten på ambulanspersonal eller polis, eller stjäla utrustning ur ambulanser. Idag behöver personalen snarast skottsäkra västar.
När jag växte upp var skjutningar på öppen gata okänt. Mord var någonting ovanligt. Idag har varenda ligist ett vapen och någon blir skjuten varje vecka. Småbarn drar vapen när de snattat godis.
Bomber smäller minst en gång i veckan i Sveriges ghetton. Bilar brinner, skolor brinner. Ingen bryr sig om att göra något åt det.
När jag växte upp var tullen fruktad. Idag har den somnat in. Kan inget. Vet inget. Har inga resurser. Idag flödar knark, vapen och handgranater in i landet.
När jag växte upp var restauranger lite högtidligt, inget man gick på varje dag. Sedan kom pizzeriorna. Runt 1980-talet började pizzeriorna i Södertälje brinna, knarkhandeln började och maffians beskyddarbrott blev vardag. Idag är det skjutningar, sprängningar och gängbråk med 100 deltagare.
Klimathysterikerna har totalt spårat ur under de senaste åren, och de fortsätter att limma fast sig på vägar och spärra ambulanstrafiken, helt enkelt för att de inte får något straff. De ska bötfällas så hårt att de inte gör om det igen, men politikerna tittar åt andra hållet.
När jag växte upp hade Sverige vad man kunde kalla landsfäder, aktade, kloka politiker som Tage Erlander och Gunnar Sträng. Idag förtjänar ingen politiker aktning, av egen förskyllan. Idag är de flesta obildade clowner.
P – Teknik, industri och kommunikationer
När jag växte upp var Sverige ett av världens främsta teknikländer, alltid i framkant, med utveckling inom flyg, fordon, järnväg, medicin, radar, elkraft etc. Idag är vi på väg ned, eftersom teknik numera betraktas som obehagligt och farligt av skola och media. Hårda teknikkunskaper har inget värde längre.
När jag växte upp och började åka tåg var den svenska järnvägen förstklassig, tekniskt såväl som säkerhetsmässigt. Sverige utvecklade utmärkta lok och säkerhetssystem. Idag är järnvägen förfallen, syllarna ruttna, växlarna trasiga och den rullade materielen illa underhållen. Det är stopp i tågtrafiken varje dag på grund av trasigt materiel.
Spårspringet blir allt vanligare och orsakar stora förseningar var och varannan dag, Det är visserligen brottsligt och kallas för järnvägssabotage, men ingen bryr sig om det Trafikverket kan inte, vill inte, vet inte och gör inget.
När jag växte upp hade Sverige en livlig textilindustri, främst lokaliserad kring Borås. Idag är den borta och alltihop importeras från Kina och Thailand.
Q – Ekonomi och näringsväsen
När jag växte upp var landets självförsörjningsgrad 80 %. Vi kunde klara att bli avstängda. Idag är självförsörjningsgraden 20 %. Vi klarar inte en blockad.
R – Idrott, lek och spel
När jag växte upp sjöng man och spelade dragspel på fotbollsmatcher (och hade vodka i byxfickan). Idag skjuter ”supportrar” raketer och kastar sprängladdningar mot spelarna och domarna, bränner rökfacklor och har gängslagsmål med tillhyggen på läktarna. Efter matchen slår de sönder bilar och skyltfönster. Ingen bryr sig om det – egentligen, eftersom ingen bestraffas för ofoget. Supporterklubbarna kan alltid prata sig ifrån ansvar.
S – Militärväsen
När jag växte upp var Sveriges försvarsmakt fruktad och ansedd. Idag är den en skugga.
Sverige hade ett flygvapen som var ett av de främsta i världen. Sverige var duktigt på att utveckla egna flygplanstyper. Idag får Gripen mest bara gnäll i massmedia. Den bullrar.
T – Matematik
Döööh – vad ska jag med det till? kan skolelever numera resonera.
U – Naturvetenskap
När jag växte upp var de svenska universiteten aktade, som kunskapens högborg. De fostrade astronomer, fysiker, kärntekniker och exempelvis utvecklingen av kylskåp. Idag är de på väg mot pseudovetenskap, genustrasms, HBTQI och kränk-babbel. Det blir allt svårare att hitta svenska studenter som vill studera teknik, så man fyller på med kineser och indier istället.
V – Medicin
När jag växte upp hyllades vaccinerna som mänsklighetens räddare. Idag ökar vaccinationsvägrarna i antal och de gamla folksjukdomarna breder ut sig. Under Covid-epidemin anordnade anti-vaxarna protestparader på gatorna och det finns religiösa fjant-sällskap som vägrar vaccin bara för att Gud har sagt det.
Medicinskt forskningsfusk avslöjas allt oftare, som Macchiarini, elallergikerna och genusvetarna på KI. Elallergin sprutar på som aldrig förr och sociala medier blomstrar av svenska chemtrails-troende. Kvacksalveri, som kinesisk traditionell medicin, avslöjas allt oftare på svenska vårdcentraler. Hälsobutikerna är fulla med magnetkuddar, homeopatiskt vatten och tveksamma dekokter.
X – Musikalier
Dinga-dinga hatt-hatt! Vad har det blivit av den svenska populärmusiken? När jag växte upp var sånglig förmåga något man uppskattade. Idag stönar rapparna sitt meningslösa tjonga-donga och radion spelar det och uppmuntrar förfallet. Rapparna skjuter varandra eller publiken, eller blir skjutna för sina knarkaffärer och ungdomen bara klappar i händerna och går ut och skjuter lite till.
Sammanfattning
Sverige är inte längre Sverige. Landet har skjutits i sank av de lättkränkta med fjant, dalt, historielöshet och ett fullständigt ointresse för teknik och vetenskap.
Ingen bryr sig om det. För annars skulle landet inte se ut som det gör.
Kan det finnas en avsikt bakom? Är fördumningen organiserad? Av vem och i så fall varför?
Dessutom finns det säkerligen flera påverkare som arbetar parallellt och kanske stör varandra. Ta bara exemplet med Huaweis förmodade spionarbete för att försöka komma åt svensk information. Kanske kinesiska säkerhetstjänsten kan sälja data vidare till den som betalar bra? Så denne inte behöver spionera själv.
Land ska med lag byggas??!?! Lägg av.